Ballarat Football League / Ballarat Football Association (Vic)
[Pictures]

Quick Premiers List :

Ballarat FL :
1941 - Golden Point.
1942 - Ballarat.
1943 - Ballarat.
1944 - Ballarat.
1945 - Golden Point.
1946 - Redan.
1947 - Golden Point.
1948 - Golden Point.
1949 - East Ballarat.
1950 - East Ballarat.
1951 - Ballarat.
1952 - Redan.
1953 - Golden Point.
1954 - Ballarat.
1955 - Ballarat.
1956 - Geelong West.
1957 - Geelong West.
1958 - Geelong West.
1959 - Geelong West.
1960 - Maryborough.
1961 - Daylesford.
1962 - Ballarat.
1963 - North Ballarat.
1964 - East Ballarat.
1965 - Maryborough.
1966 - Golden Point.
1967 - Golden Point.
1968 - Maryborough.
1969 - Beaufort.
1970 - North Ballarat.
1971 - Ballarat.
1972 - Maryborough.
1973 - North Ballarat.
1974 - Maryborough.
1975 - Redan.
1976 - Redan.
1977 - Redan.
1978 - North Ballarat.
1979 - North Ballarat.
1980 - Golden Point.
1981 - Golden Point.
1982 - North Ballarat.
1983 - North Ballarat.
1984 - North Ballarat.
1985 - North Ballarat.
1986 - North Ballarat.
1987 - Golden Point.
1988 - Ballarat.
1989 - East Ballarat.
1990 - East Ballarat.
1991 - North Ballarat.
1992 - North Ballarat.
1993 - East Ballarat.
1994 - North Ballarat.
1995 - North Ballarat.
1996 - North Ballarat.
1997 - Sunbury.
1998 - Sunbury.
1999 - Sunbury.
2000 - Melton.
2001 - Melton.
2002 - Redan.
2003 - Redan.
2004 - ?.
2005 - ?.
2006 - ?.
2007 - ?.
2008 - ?.
2009 - ?.
2010 - ?.
2011 - ?.
2012 - ?.
2013 - ?.
2014 - ?.
2015 - ?.

B Grade :
1943 - ?.
1944 - ?.
1945 - ?.
1946 - North City.
1947 - Wendouree.
1948 - North City.
1949 - Wendouree.
1950 - Sebastopol.

1951 - Sebastopol.
1952 - Sebastopol.
1953 - Sebastopol.
1954 - Mount Clear.
1955 - Mount Clear.
1956 - Dunnstown.
1957 - Dunnstown.
1958 - Wendouree.
District Section :
1959 - Meredith.
1960 - Buninyong.
1961 - Meredith.
1962 - Meredith.
1963 - Wendouree.
1964 - Dunnstown.
1965 - Sebastopol.
1966 - Gordon.

1967 - Sebastopol.
1968 - Buninyong.
1969 - Sebastopol.
1970 - Buninyong.
1971 - Wendouree.
1972 - Wendouree.


General :
There was a pre-war Ballarat FL prior to this one.

Timeline :
1941 :
General :
The Ballarat 3rd 18 FL and the Ballarat U16s FL merged to form the Ballarat FA.
BFA had 2 grades.
A Grade :
A Grade was an U21s competition.
Participating clubs were (complete) :
 - Ballarat,
 - East Ballarat,
 - Golden Point (premiers),
 - Redan,
 - Sebastopol and
 - Wendouree.
B Grade :
B Grade was an U16s competition.

1942 :
A Grade :
A Grade became an open-age competition.
Participating clubs were (complete) :
 - Ballarat,
 - East Ballarat,
 - Golden Point (final season),
 - Military Hospital (final season),
 - RAAF and
 - Redan.
Grand Final - Ballarat defeated RAAF.
B Grade :
B Grade remained an U16s competition.

1943 :
The Ballarat FA was renamed the Ballarat FL.
Participating clubs were (complete, in ladder order after H&As) :
 1. RAAF,
 2. Ballarat,
 3. East Ballarat,
 4. Army (this season only) and
-----------------
 5. Redan (0 wins).
Finals Series :
 - First Semi-Final : East Ballarat defeated Army.
 - Grand Final - Ballarat 10.9.69 drew with RAAF 10.9.69.
 - Grand Final Replay - Ballarat 10.8.68 defeated RAAF 6.15.51.

1944 :
Participating clubs were (complete, in ladder order after H&As) :
 1. Ballarat,
 2. East Ballarat,
 3. RAAF,
 4. Learmonth-Waubra (this season only),
 5. Redan and
 6. Smeaton (debut).
Finals Series :
 - The finals must have been a final 2 or 3, as 4th place did not participate in the finals.
 - Grand Final - Ballarat 8.18.66 defeated East Ballarat 8.9.57.

1945 :
Participating clubs were (complete, in ladder order after H&As) :
 1. RAAF (final season),
 2. Golden Point (rejoined),
 3. Redan,
 4. East Ballarat,
-----------------
 5. Smeaton (final season),
 6. Waubra (this season only) and
 7. Ballarat.
Grand Final - Golden Point 10.8.68 defeated RAAF 7.13.55.

1946 :
A Grade :
The Ballarat FL was reconstituted and re-formed. It is not clear whether the league operated throughout the war years, or if it was in recess.
Participating clubs were (complete, in ladder order after H&As where known) :
 1. Maryborough (debut),
 2. East Ballarat,
 3. Geelong West (debut),
 4. Redan,
-----------------
 ?. Ballarat and
 ?. Golden Point.
Grand Final - Redan 10.12.72 defeated Maryborough 8.3.51.
B Grade :
Participating clubs were (complete) :
 - Burrumbeet,
 - Creswick,
 - East Ballarat 2nds,
 - Golden Point 2nds,
 - North City,
 - Redan,
 - Wendouree and
 - YCW.
Grand Final - North City defeated Wendouree.

1947 :
A Grade :
Participating clubs were (complete, in ladder order after H&As where known) :
 1. Geelong West,
 2. Golden Point,
 3. East Ballarat and
 4. Maryborough.
-----------------
 ?. Ballarat and
 ?. Redan.
Grand Final - Golden Point 12.15.87 defeated Geelong West 5.6.36.
B Grade :
Participating clubs included :
 - Burrumbeet,
 - Creswick,
 - Mount Clear,
 - North City,
 - Sebastopol,
 - Wendouree and
 - YCW.
Finals Series :
 - Grand Final - Wendouree 8.6.54 drew with Creswick 8.6.54.
 - Grand Final Replay - Wendouree 6.11.47 defeated Creswick 6.8.44.

1948 :
A Grade :
Participating clubs included (in aft-H&A ladder positions) :
 1. East Ballarat,
 2. Maryborough,
 3. Golden Point,
 4. Geelong West,
 ?. Ballarat and
 ?. Redan.
Finals Series :
 - First Semi-Final - Golden Point defeated Geelong West by 3 pts.
 - Second Semi-Final - Maryborough defeated East Ballarat by 7 pts.
 - Preliminary Final - Golden Point defeated East Ballarat by 3 pts.
 - Grand Final - Golden Point 8.12.60 defeated Maryborough 8.9.57.
B Grade :
Participating clubs included :
 - Ballarat Imperials,
 - Buninyong,
 - Burrumbeet,
 - Creswick,
 - Mount Clear,
 - North City,
 - RSL (debut),
 - Sebastopol,
 - Wendouree and
 - YCW.
Grand Final - North City 9.16.70 defeated Wendouree 7.11.53.

1949 :
A Grade :
Participating clubs included (in aft-H&A ladder positions) :
 1. Geelong West,
 2. East Ballarat,
 3. Ballarat,
 4. Maryborough,
 ?. Golden Point and
 ?. Redan.
Grand Final - East Ballarat 12.10.82 defeated Maryborough 8.12.60.
B Grade :
Participating clubs included :
 - Ballarat Imperials,
 - Buninyong,
 - Burrumbeet,
 - Creswick (final season),
 - Mount Clear,
 - North City,
 - RSL,
 - Sebastopol,
 - Wendouree and
 - YCW.
Finals Series :
 - Grand Final - Wendouree 5.14.44 drew with Sebastopol 5.14.44.
 - Grand Final Replay - Wendouree 10.15.75 defeated Sebastopol 10.13.73.

1950s - The Ballarat League was seen as the premier league in Victoria behind the VFL and the VFA.

1950 :
A Grade :
Participating clubs included (in aft-H&A ladder positions) :
 1. Ballarat,
 2. Maryborough,
 3. East Ballarat,
 4. Geelong West,
 ?. Golden Point and
 ?. Redan.
Grand Final - East Ballarat 13.16.94 defeated Ballarat 13.6.84.
B Grade :
Participating clubs included :
 - Ballarat Imperials,
 - Buninyong,
 - Burrumbeet,
 - Mount Clear,
 - North City,
 - Sebastopol and
 - Wendouree.
Grand Final - Sebastopol 7.10.52 defeated North City 5.8.38.

1951 :
A Grade :
Participating clubs were (complete, in ladder order after H&As where known) :[source]
 1. Ballarat,
 2. Golden Point,
 3. Geelong West,
 4. East Ballarat,
 ?. Maryborough and
 ?. Redan.
Grand Final - Ballarat 11.18.84 defeated East Ballarat 6.7.43.
B Grade :
Participating clubs included :[source]
 - Ballarat Imperials,
 - Buninyong,
 - Burrumbeet,
 - Mount Clear,
 - North City (promoted & changed name to Ballarat North City next season),
 - Sebastopol,
 - Wendouree and
 - YCW.
Grand Final - Sebastopol 9.9.63 defeated Mount Clear 7.8.50.

1952 :
A Grade :
There were eight clubs for much of, or all of, the period 1952-1962.
Participating clubs included (in aft-H&A ladder positions) :
 1. Redan,
 2. Ballarat,
 3. Golden Point,
 4. Geelong West,
------------------
 ?. Daylesford (debut),
 ?. East Ballarat,
 ?. Maryborough and
 ?. Ballarat North City (promoted, changed name from North City).
Finals Series :
 - First Semi-Final - Geelong West defeated Golden Point easily.
 - Second Semi-Final - Redan defeated Ballarat.
 - Preliminary Final - Ballarat defeated Geelong West.
 - Grand Final - Redan 17.9.111 defeated Ballarat 13.9.87.
B Grade :
Participating clubs included :
 - Ballarat Imperials,
 - Buninyong,
 - Maryborough 2nds,
 - Mount Clear,
 - Redan,
 - Sebastopol and
 - Wendouree.
Grand Final - Sebastopol 16.9.105 defeated Mount Clear 6.10.46.

1953 :
A Grade :
There were eight clubs for much of, or all of, the period 1952-1962.
Participating clubs included (in aft-H&A ladder positions) :
 1. Redan,
 2. Ballarat,
 3. Golden Point,
 4. Maryborough,
 ?. Daylesford,
 ?. East Ballarat,
 ?. Geelong West and
 ?. Ballarat North City.
Grand Final - Golden Point 15.15.105 defeated Redan 10.10.70.
B Grade :
Participating clubs included :
 - Ballarat Imperials,
 - Buninyong,
 - Dunnstown (debut),
 - Meredith (debut),
 - Mount Clear,
 - Sebastopol and
 - Wendouree.
Grand Final - Sebastopol 8.16.64 defeated Wendouree 6.4.40.

1954 :
A Grade :
There were eight clubs for much of, or all of, the period 1952-1962.
Participating clubs included (in aft-H&A ladder positions) :
 1. East Ballarat,
 2. Ballarat,
 3. Maryborough,
 4. Redan,
 ?. Daylesford,
 ?. Geelong West,
 ?. Golden Point and
 ?. Ballarat North City.
Grand Final - Ballarat 8.22.70 defeated East Ballarat 8.20.68.
B Grade :
Participating clubs included :
 - Ballarat Imperials,
 - Buninyong,
 - Dunnstown,
 - Meredith,
 - Mount Clear,
 - Sebastopol and
 - Wendouree.
Grand Final - Mount Clear 15.11.101 defeated Wendouree 8.7.55.

1955 :
A Grade :
There were eight clubs for much of, or all of, the period 1952-1962.
Participating clubs were (in aft-H&A ladder positions where known) :
 1. Ballarat,
 2. Golden Point,
 3. Geelong West and
 4. Redan.
--------------
 - Daylesford,
 - East Ballarat,
 - Maryborough and
 - Ballarat North City.
Grand Final - Ballarat 9.14.68 defeated Golden Point 7.18.60.
B Grade :
Participating clubs included :
 - Daylesford 2nds (debut),
 - Dunnstown,
 - Elaine,
 - Korweinguboora (debut),
 - Meredith,
 - Mount Clear and
 - Wendouree.
Grand Final - Mount Clear 6.9.45 defeated Wendouree 3.12.30.

1956 :
A Grade :
There were eight clubs for much of, or all of, the period 1952-1962.
Participating clubs included (in aft-H&A ladder positions) :
 1. East Ballarat,
 2. Ballarat,
 3. Maryborough,
 4. Geelong West,
 ?. Daylesford,
 ?. Golden Point,
 ?. Ballarat North City and
 ?. Redan.
Finals Series :
 - First Semi-Final - East Ballarat were defeated.
 - Grand Final - Geelong West 15.13.103 defeated Ballarat 5.9.39.
B Grade :
Participating clubs included :
 - Dunnstown,
 - Daylesford 2nds,
 - Elaine,
 - Korweinguboora,
 - Meredith,
 - Mount Clear,
 - Sebastopol and
 - Wendouree.
Grand Final - Dunnstown 8.3.51 defeated Meredith 3.10.28.

1957 :
A Grade :
There were eight clubs for much of, or all of, the period 1952-1962.
Participating clubs included (in aft-H&A ladder positions) :
 1. Maryborough,
 2. East Ballarat,
 3. Ballarat,
 4. Geelong West,
 ?. Daylesford,
 ?. Golden Point,
 ?. Ballarat North City and
 ?. Redan.
Finals Series :
 - First Semi-Final - Geelong West defeated ?.
 - Preliminary Final - Geelong West defeated ?.
 - Grand Final - Geelong West 18.8.116 defeated Maryborough 10.10.70.
B Grade :
Participating clubs included :
 - Dunnstown,
 - Elaine,
 - Langi Kal Kal,
 - Meredith,
 - Mount Clear,
 - Sebastopol and
 - Wendouree.
Grand Final - Dunnstown 8.10.58 defeated Meredith 2.7.19.

1958 :
A Grade :
There were eight clubs for much of, or all of, the period 1952-1962.
Participating clubs included (in aft-H&A ladder positions) :
 1. Geelong West,
 2. Maryborough,
 3. Golden Point,
 4. Daylesford,
 ?. Ballarat,
 ?. East Ballarat,
 ?. Ballarat North City and
 ?. Redan.
Geelong West were premiers.
B Grade :
Participating clubs included :
 - Dunnstown,
 - Elaine,
 - Langi Kal Kal,
 - Meredith,
 - Mount Clear,
 - Sebastopol and
 - Wendouree.
Grand Final - Wendouree 14.24.108 defeated Elaine 10.9.69.
This was the final season of the Ballarat B Grade FL prior to name change.

1959 :
Ballarat FL :
Participating clubs were (complete, in ladder order after H&As) :
 1. Geelong West,
 2. Daylesford,
 3. Ballarat North City (changed name to North City-Wendouree next season),
 4. Maryborough,
----------
 5. Golden Point,
 6. East Ballarat,
 7. Redan and
 8. Ballarat.
Finals Series :
 - Preliminary Final - Ballarat North City 13.15.93 defeated Daylesford 13.11.89.
 - Grand Final - Geelong West 16.8.104 defeated Ballarat North City 2.9.21.
District Section :
The Ballarat FL B Grade changed name to the Ballarat FL District Section.
Participating clubs included :
 - Buninyong,
 - Dunnstown,
 - Elaine,
 - Meredith,
 - Sebastopol and
 - Wendouree.
Grand Final - Meredith 12.12.84 defeated Wendouree 10.5.65.

1960 :
Ballarat FL :
Participating clubs were (complete, in ladder order after H&As) :
 1. Daylesford,
 2. Maryborough,
 3. North City-Wendouree (changed name from Ballarat North City)
 4. Ballarat,
----------
 5. Geelong West,
 6. Redan,
 7. East Ballarat and
 8. Golden Point.
Finals Series :
 - First Semi-Final - Ballarat 8.10.58 defeated North City-Wendouree 8.5.53.
 - Second Semi-Final - Maryborough 9.11.65 defeated Daylesford 4.13.37 @ Maryborough.
 - Preliminary Final - Daylesford 16.18.114 defeated Ballarat 10.5.65.
 - Grand Final - Maryborough 8.12.60 defeated Daylesford 6.14.50.
District Section :
Participating clubs included :
 - Buninyong,
 - Dunnstown,
 - Elaine,
 - Meredith,
 - Sebastopol and
 - Wendouree.
Grand Final - Buninyong 9.5.59 defeated Meredith 4.5.29.

1961 :
Ballarat FL :
There were eight clubs for much of, or all of, the period 1952-1962.
Participating clubs included (in aft-H&A ladder positions) :
 1. Daylesford,
 2. Geelong West,
 3. Maryborough,
 4. Redan,
 ?. Ballarat,
 ?. East Ballarat,
 ?. Golden Point and
 ?. North Ballarat (changed name from North City-Wendouree).
Grand Final - Daylesford defeated Geelong West.
District Section :
Participating clubs included :
 - Buninyong,
 - Dunnstown,
 - Elaine,
 - Meredith,
 - Sebastopol and
 - Wendouree.
Grand Final - Meredith 10.13.73 defeated Sebastopol 8.5.53.

1962 :
Ballarat FL :
There were eight clubs for much of, or all of, the period 1952-1962.
Participating clubs included (in aft-H&A ladder positions) :
 1. Geelong West (final season),
 2. Ballarat,
 3. Maryborough,
 4. Redan,
 ?. Daylesford,
 ?. East Ballarat,
 ?. Golden Point and
 ?. North Ballarat.
Grand Final - Ballarat defeated Geelong West.
District Section :
Participating clubs included :
 - Buninyong,
 - Carngham,
 - Dunnstown,
 - Elaine,
 - Gordon,
 - Meredith,
 - Sebastopol and
 - Wendouree.
Grand Final - Meredith 6.9.45 defeated Sebastopol 6.8.44.

1963 :
Ballarat FL :
Participating clubs included (in aft-H&A ladder positions) :
 1. Ballarat,
 2. North Ballarat,
 3. Redan,
 4. Maryborough,
 ?. Daylesford,
 ?. East Ballarat and
 ?. Golden Point.
Grand Final - North Ballarat defeated Ballarat by 2 points.
District Section :
Participating clubs included :
 - Buninyong,
 - Carngham,
 - Dunnstown,
 - Elaine,
 - Gordon,
 - Meredith,
 - Sebastopol and
 - Wendouree.
Grand Final - Wendouree 8.3.51 defeated Dunnstown 6.8.44.

1964 :
Ballarat FL :
Participating clubs included (in aft-H&A ladder positions) :
 1. Maryborough,
 2. North Ballarat,
 3. East Ballarat (premiers),
 4. Ballarat,
 ?. Daylesford,
 ?. Golden Point,
 ?. North Ballarat and
 ?. Redan.
District Section :
Participating clubs included :
 - Buninyong,
 - Carngham,
 - Dunnstown,
 - Elaine,
 - Gordon,
 - Meredith,
 - Sebastopol and
 - Wendouree.
Grand Final - Dunnstown 15.10.100 defeated Buninyong 12.12.84.

1965 :
Ballarat FL :
Participating clubs included (in aft-H&A ladder positions) :
 1. Maryborough (premiers),
 2. Ballarat,
 3. East Ballarat,
 4. North Ballarat,
 ?. Daylesford,
 ?. Golden Point and
 ?. Redan.
District Section :
Participating clubs included :
 - Buninyong,
 - Carngham,
 - Dunnstown,
 - Elaine,
 - Gordon,
 - Meredith,
 - Sebastopol and
 - Wendouree.
Grand Final - Sebastopol 19.8.122 defeated Buninyong 17.11.113.

1966 :
Ballarat FL :
Participating clubs included (in aft-H&A ladder positions) :
 1. Redan,
 2. Golden Point (premiers),
 3. East Ballarat,
 4. Ballarat,
 ?. Beaufort (debut),
 ?. Daylesford,
 ?. Maryborough and
 ?. North Ballarat.
District Section :
Participating clubs included :
 - Buninyong,
 - Carngham,
 - Dunnstown,
 - Elaine,
 - Gordon,
 - Meredith,
 - Sebastopol and
 - Wendouree.
Grand Final - Gordon 12.9.81 defeated Buninyong 9.12.66.

1967 :
Ballarat FL :
Participating clubs included (in aft-H&A ladder positions) :
 1. Redan,
 2. Maryborough,
 3. Beaufort,
 4. Golden Point (premiers),
 ?. Ballarat,
 ?. Daylesford,
 ?. East Ballarat and
 ?. North Ballarat.
District Section :
Participating clubs included :
 - Buninyong,
 - Carngham,
 - Dunnstown,
 - Elaine,
 - Gordon,
 - Meredith,
 - Sebastopol and
 - Wendouree.
Grand Final - Sebastopol 20.8.128 defeated Gordon 10.8.68.

1968 :
Ballarat FL :
Participating clubs included (in aft-H&A ladder positions) :
 1. North Ballarat,
 2. Maryborough,
 3. Ballarat,
 4. Daylesford,
 ?. Beaufort,
 ?. East Ballarat,
 ?. Golden Point and
 ?. Redan.
Maryborough were premiers.
District Section :
Participating clubs included :
 - Buninyong,
 - Carngham (final season due to merger),
 - Dunnstown,
 - Elaine,
 - Gordon,
 - Meredith,
 - Sebastopol and
 - Wendouree.
Grand Final - Buninyong 10.8.68 defeated Sebastopol 6.10.46.

1969 :
Ballarat FL :
Participating clubs included (in aft-H&A ladder positions) :
 1. East Ballarat,
 2. Beaufort,
 3. North Ballarat,
 4. Maryborough,
 ?. Ballarat,
 ?. Daylesford,
 ?. Golden Point and
 ?. Redan.
Beaufort were premiers.
District Section :
Participating clubs included :
 - Buninyong,
 - Dunnstown,
 - Gordon,
 - Meredith,
 - Sebastopol and
 - Wendouree.
Grand Final - Sebastopol 9.10.64 defeated Buninyong 9.8.62.

1970 :
Ballarat FL :
Participating clubs included (in aft-H&A ladder positions) :
 1. East Ballarat,
 2. North Ballarat,
 3. Beaufort,
 4. Golden Point,
 ?. Ballarat,
 ?. Daylesford,
 ?. Maryborough and
 ?. Redan.
North Ballarat were premiers.
District Section :
Participating clubs included :
 - Buninyong,
 - Dunnstown,
 - Gordon,
 - Meredith,
 - Sebastopol and
 - Wendouree.
Grand Final - Buninyong 17.10.112 defeated Wendouree 12.13.85.

1971 :
Ballarat FL :
Participating clubs included (in aft-H&A ladder positions) :
 1. East Ballarat,
 2. Beaufort,
 3. North Ballarat,
 4. Ballarat,
 ?. Daylesford,
 ?. Golden Point,
 ?. Maryborough and
 ?. Redan.
North Ballarat were runners-up 4 times within the periods 1971-72, 74-77, 80-81 & 87-89.
Ballarat were premiers.
District Section :
Participating clubs included :
 - Buninyong,
 - Dunnstown,
 - Gordon,
 - Meredith,
 - Sebastopol and
 - Wendouree.
Grand Final - Wendouree 15.18.108 defeated Buninyong 8.10.58.

1972 :
Ballarat FL :
Participating clubs included (in aft-H&A ladder positions) :
 1. Maryborough (premiers),
 2. East Ballarat,
 3. North Ballarat,
 4. Ballarat,
 5. Beaufort,
 ?. Daylesford,
 ?. Golden Point and
 ?. Redan.
North Ballarat were runners-up 4 times within the periods 1971-72, 74-77, 80-81 & 87-89.
District Section :
Participating clubs included :
 - Buninyong,
 - Dunnstown,
 - Gordon,
 - Meredith,
 - Sebastopol and
 - Wendouree.
Grand Final - Wendouree 17.17.119 defeated Buninyong 15.20.
This was the final season of the District Section.

1973 :
Ballarat FL :
Participating clubs included (in aft-H&A ladder positions) :
 1. Beaufort,
 2. North Ballarat (premiers),
 3. Maryborough,
 4. East Ballarat,
 5. Ballarat,
 ?. Daylesford,
 ?. Golden Point and
 ?. Redan.
District Section :
The Ballarat FL District Section merged with the Bacchus Marsh FL, to become the Ballarat & Bacchus Marsh FL.

1974 :
Participating clubs included (in aft-H&A ladder positions) :
 1. East Ballarat,
 2. North Ballarat,
 3. Redan,
 4. Maryborough (premiers),
 5. Golden Point and
 ?. Ballarat,
 ?. Beaufort,
 ?. Daylesford.
North Ballarat were runners-up 4 times within the periods 1971-72, 74-77, 80-81 & 87-89.

1975 :
Participating clubs included (in aft-H&A ladder positions) :
 1. Redan,
 2. Golden Point,
 3. East Ballarat,
 4. North Ballarat,
 5. Maryborough,
 ?. Ballarat,
 ?. Beaufort and
 ?. Daylesford.
Redan were premiers.
North Ballarat were runners-up 4 times within the periods 1971-72, 74-77, 80-81 & 87-89.

1976 :
Participating clubs included (in aft-H&A ladder positions) :
 1. Redan (premiers),
 2. Golden Point,
 3. East Ballarat,
 4. North Ballarat (runners-up 4 times within the periods 1971-72, 74-77, 80-81 & 87-89),
 5. Maryborough,
 ?. Ballarat,
 ?. Beaufort and
 ?. Daylesford.

1977 :
Participating clubs included (in aft-H&A ladder positions) :
 1. Golden Point,
 2. North Ballarat (runners-up 4 times within the periods 1971-72, 74-77, 80-81 & 87-89),
 3. Redan (premiers),
 4. East Ballarat,
 5. Ballarat,
 ?. Beaufort,
 ?. Daylesford and
 ?. Maryborough.

1978 :
Participating clubs included (in aft-H&A ladder positions) :
 1. Golden Point,
 2. North Ballarat (premiers),
 3. Daylesford (made 4 preliminary finals, but never won one, within the periods 1978, 81, 84-86, 89 & 94),
 4. Ballarat,
 5. East Ballarat,
-------------------
 ?. Beaufort,
 ?. Maddingley (debut),
 ?. Maryborough,
 ?. Redan and
 ?. Sebastopol (debut).

1979 :
Participating clubs included (in aft-H&A ladder positions) :
 1. North Ballarat,
 2. Golden Point,
 3. Maryborough,
 4. Ballarat,
 5. Beaufort,
-------------------
 ?. Daylesford,
 ?. East Ballarat,
 ?. Maddingley-Bacchus Marsh,
 ?. Redan and
 ?. Sebastopol.
North Ballarat were premiers.

1980 :
Participating clubs included (in aft-H&A ladder positions) :
 1. Golden Point (premiers),
 2. North Ballarat (runners-up 4 times within the periods 1971-72, 74-77, 80-81 & 87-89),
 3. Maryborough,
 4. Sebastopol,
 5. Ballarat,
 ?. Bacchus Marsh,
 ?. Beaufort,
 ?. Daylesford,
 ?. East Ballarat and
 ?. Redan.

1981 :
Participating clubs included (in aft-H&A ladder positions) :
 1. Golden Point (premiers),
 2. Redan,
 3. East Ballarat,
 4. North Ballarat (runners-up 4 times within the periods 1971-72, 74-77, 80-81 & 87-89),
 5. Daylesford (made 4 preliminary finals, but never won one, within the periods 1978, 81, 84-86, 89 & 94),
 ?. Bacchus Marsh,
 ?. Ballarat,
 ?. Beaufort,
 ?. Maryborough,
 ?. Redan and
 ?. Sebastopol.

1982 :
Participating clubs were (complete, in aft-H&A ladder positions) :
 1. East Ballarat,
 2. North Ballarat,
 3. Golden Point,
 4. Beaufort,
 5. Redan,
-------------------
 ?. Bacchus Marsh,
 ?. Ballarat,
 ?. Daylesford,
 ?. Maryborough and
 ?. Sebastopol.
Grand Final - North Ballarat 18.18.126 defeated Golden Point 8.11.59.

1983 :
Participating clubs were (complete), in aft-H&A ladder positions :
 1. North Ballarat,
 2. Golden Point,
 3. East Ballarat,
 4. Redan,
 5. Sebastopol,
-------------------
 ?. Ballarat (4th as at 18 June),
 ?. Beaufort (6th as at 18 June),
 ?. Daylesford (7th as at 18 June),
 ?. Maryborough (8th as at 18 June),
 ?. Bacchus Marsh (10th as at 18 June).
Grand Final - North Ballarat 22.14.146 defeated Golden Point 13.17.95.

1984 :
Participating clubs included (in aft-H&A ladder positions) :
 1. North Ballarat,
 2. Redan,
 3. Sebastopol,
 4. East Ballarat,
 5. Daylesford (made 4 preliminary finals, but never won one, within the periods 1978, 81, 84-86, 89 & 94),
-------------------
 ?. Bacchus Marsh,
 ?. Ballarat,
 ?. Beaufort,
 ?. East Ballarat,
 ?. Golden Point and
 ?. Maryborough.
Grand Final - North Ballarat 12.20.92 defeated Redan 3.10.28.

1985 :
Participating clubs included (in aft-H&A ladder positions) :
 1. North Ballarat,
 2. Sebastopol,
 3. Daylesford (made 4 preliminary finals, but never won one, within the periods 1978, 81, 84-86, 89 & 94) and
 4. Ballarat,
 5. East Ballarat,
 ?. Bacchus Marsh,
 ?. Beaufort,
 ?. Golden Point,
 ?. Maryborough and
 ?. Redan.
Grand Final - North Ballarat 22.9.141 defeated Sebastopol 7.8.50.

1986 :
Participating clubs included (in aft-H&A ladder positions) :
 1. Golden Point,
 2. North Ballarat,
 3. Ballarat,
 4. Daylesford (made 4 preliminary finals, but never won one, within the periods 1978, 81, 84-86, 89 & 94 and
 ?. Beaufort.
Finals Series :
 - The Ballarat FL reverted to a final 4 for a couple of seasons.
 - Grand Final - North Ballarat were premiers.

1987 :
Participating clubs included (in aft-H&A ladder positions) :
 1. North Ballarat (runners-up 4 times within the periods 1971-72, 74-77, 80-81 & 87-89),
 2. Golden Point,
 3. East Ballarat,
 4. Ballarat and
 ?. Beaufort.
Golden Point were premiers.

1988 :
Participating clubs included (in aft-H&A ladder positions) :
 1. North Ballarat (runners-up 4 times within the periods 1971-72, 74-77, 80-81 & 87-89),
 2. Ballarat,
 3. Golden Point,
 4. Sebastopol,
 5. Maryborough and
 ?. Beaufort.
Ballarat were premiers.

1989 :
Participating clubs included (in aft-H&A ladder positions) :
 1. Ballarat,
 2. Daylesford (made 4 preliminary finals, but never won one, within the periods 1978, 81, 84-86, 89 & 94).
 3. East Ballarat and
 4. North Ballarat (runners-up 4 times within the periods 1971-72, 74-77, 80-81 & 87-89),
 5. Golden Point and
 ?. Beaufort.
East Ballarat were premiers.

1990 :
Participating clubs included (in aft-H&A ladder positions) :
 1. East Ballarat,
 2. North Ballarat,
 3. Golden Point,
 4. Ballarat,
 5. Bacchus Marsh and
 ?. Beaufort.
East Ballarat were premiers.

1991 :
Participating clubs included (in aft-H&A ladder positions) :
 1. North Ballarat,
 2. Golden Point,
 3. East Ballarat,
 4. Ballarat,
 5. Bacchus Marsh and
 ?. Beaufort.
North Ballarat were premiers.

1992 :
Participating clubs included (in aft-H&A ladder positions) :
 1. North Ballarat,
 2. Redan,
 3. Ballarat,
 4. Golden Point,
 5. Sebastopol and
------------
 ?. Beaufort ('lean year').
North Ballarat were premiers.

1993 :
Participating clubs included (in aft-H&A ladder positions) :
 1. North Ballarat,
 2. East Ballarat,
 3. Redan,
 4. Ballarat,
 5. Golden Point,
------------
 ?. Beaufort ('lean year', final season) and
 ?. Lake Wendouree (debut, result of merger),
Grand Final - East Ballarat defeated North Ballarat.

1994 :
Participating clubs included (in aft-H&A ladder positions) :
 1. North Ballarat (premiers),
 2. Ballarat,
 3. Bacchus Marsh,
 4. Daylesford (made 4 preliminary finals, but never won one, within the periods 1978, 81, 84-86, 89 & 94),
 5. East Ballarat and
-------------
 ?. Lake Wendouree.

1995 :
Participating clubs included, in ladder order after H&As :
 1. North Ballarat,
 2. East Ballarat,
 3. Bacchus Marsh,
 4. Lake Wendouree,
 5. Daylesford,
 6. Ballarat,
 7. Golden Point,
 8. Sebastopol and
 9. Redan.
Finals Series :
 - Elimination Final - Daylesford defeated Lake Wendouree.
 - Qualifying Final - Bacchus Marsh defeated East Ballarat.
 - First Semi-Final - Daylesford defeated East Ballarat.
 - Second Semi-Final - North Ballarat defeated Bacchus Marsh.
 - Preliminary Final - Bacchus Marsh defeated Daylesford.
 - Grand Final - North Ballarat defeated Bacchus Marsh.

1996 :
Participating clubs included, in ladder order after H&As :
 1. Lake Wendouree,
 2. Daylesford,
 3. East Ballarat,
 4. North Ballarat (final season),
 5. Bacchus Marsh and
 ?. Redan.
Finals Series :
 - Elimination Final - North Ballarat defeated Bacchus Marsh.
 - Qualifying Final - Daylesford defeated East Ballarat.
 - First Semi-Final - North Ballarat defeated East Ballarat.
 - Second Semi-Final - Lake Wendouree defeated Daylesford.
 - Preliminary Final - North Ballarat defeated Daylesford.
 - Grand Final - North Ballarat defeated Lake Wendouree.

1997 :
Participating clubs included :
 - Bacchus Marsh,
 - Ballarat,
 - Darley (debut, 6th after H&As),
 - Daylesford (5th after H&As),
 - East Ballarat,
 - Golden Point,
 - Lake Wendouree (4th after H&As),
 - Melton (debut, 2nd after H&As),
 - Melton South (debut, 3rd after H&As),
 - Redan,
 - Sebastopol, and
 - Sunbury (debut, minor premiers).
Finals Series :
 - A final six came into being.
 - Grand Final - Sunbury defeated Lake Wendouree by a narrow margin.

1998 :
Participating clubs included, in ladder order after H&As :
 1. Sunbury,
 2. Melton South,
 3. Melton,
 4. Bacchus Marsh,
 5. Darley,
 6. Lake Wendouree,
--------------------------
 ?. Ballarat,
 ?. Daylesford (chopping block),
 ?. East Ballarat,
 ?. Golden Point,
 ?. Redan and
 ?. Sebastopol.
Grand Final - Sunbury 17.9.111 defeated Melton 12.7.79.

1999 :
Participating clubs included, in ladder order after H&As :
 1. Bacchus Marsh,
 2. Sunbury,
 3. Darley,
 4. Melton,
 5. Golden Point,
 6. Lake Wendouree,
--------------------------
 ?. Ballarat,
 ?. Daylesford,
 ?. East Ballarat,
 ?. Golden Point,
 ?. Melton South,
 ?. Redan and
 ?. Sebastopol.
Grand Final - Sunbury 6.11.107 defeated Bacchus Marsh 14.11.95.

2000 :
Participating clubs included, in ladder order after H&As :
 1. Darley,
 2. Sunbury,
 3. Melton,
 4. Lake Wendouree,
 5. Sebastopol,
 6. Melton South,
--------------------------
 ?. Bacchus Marsh,
 ?. Ballarat,
 ?. Daylesford (the 'chopping block'),
 ?. East Ballarat (final season due to merger),
 ?. Golden Point (final season due to merger) and
 ?. Redan.
Grand Final - Melton 8.4.52 defeated Sebastopol 6.8.44.

2001 :
Participating clubs included, in ladder order after H&As :
 1. Melton,
 2. Melton South,
 3. Bacchus Marsh,
 4. Sunbury,
 5. Darley,
 6. Daylesford,
--------------------------
 ?. Ballarat,
 ?. East Point (debut, result of merger),
 ?. Lake Wendouree,
 ?. Redan and
 ?. Sebastopol.
Finals Series :
 - First Elimination-Final - Darley 21.8.134 defeated Sunbury 15.13.103.
 - Second Elimination-Final - Daylesford 19.15.129 defeated Bacchus Marsh 9.3.57.
 - Qualifying Final - Melton South 17.9.111 defeated Melton 14.16.100.
 - First Semi-Final - Melton 17.11.113 defeated Darley 12.8.80.
 - Second Semi-Final - Melton South 4.10.34 defeated Daylesford 2.2.14.
 - Preliminary Final - Melton 16.10.106 defeated Daylesford 12.7.79.
 - Grand Final - Melton 25.15.165 defeated Melton South 3.9.27.

2002 :
Participating clubs included :
 - Bacchus Marsh,
 - Ballarat,
 - Darley,
 - Daylesford,
 - East Point,
 - Lake Wendouree,
 - Melton,
 - Melton South,
 - Redan,
 - Sebastopol and
 - Sunbury.
Finals Series :
 - First Elimination Final - Darley 23.19.157 defeated Daylesford 15.4.94.
 - Qualifying Final - Sunbury 15.14.104 defeated Melton South 13.11.89.
 - First Semi-Final - Darley 14.7.91 defeated Melton South 4.9.33.
 - Second Semi-Final - Sunbury 12.8.80 defeated Redan 9.10.64.
 - Preliminary Final - Redan 17.17.119 defeated Darley 9.10.64.
 - Grand Final - Redan 16.14.110 defeated Sunbury 6.15.51.

2003 :
Participating clubs includedd :
 - Bacchus Marsh,
 - Ballarat,
 - Darley,
 - Daylesford,
 - East Point,
 - Lake Wendouree,
 - Melton,
 - Melton South,
 - Redan (premiers),
 - Sebastopol and
 - Sunbury.

2004 :
Participating clubs included :
 - Bacchus Marsh,
 - Ballarat,
 - Darley,
 - Daylesford,
 - East Point,
 - Lake Wendouree,
 - Melton,
 - Melton South,
 - Redan,
 - Sebastopol and
 - Sunbury.

Links :
 - Ballarat Football League.